Ambra – kuszący i tajemniczy składnik perfum

Wybierając się do drogerii bądź przeglądając ofertę perfumerii internetowej np. https://esentire.pl rzuca nam się w oczy cały ogrom przeróżnych zapachów. Możemy wybierać spośród aromatów kwiatowych, owocowych, ziołowych, drzewnych czy aldehydowych.

Każdy z nas z pewnością ma swoją ulubioną grupę zapachową, do której zazwyczaj zawęża obszar poszukiwań swoich wymarzonych perfum. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się składnikom pachnidła i poznać ich anatomię. Niektóre z nich potrafią całkowicie zmienić charakter perfum i sprawić, że stają się one niepowtarzalne i wyjątkowe. W dzisiejszym artykule pod lupę bierzemy ambrę. Wyjaśniamy, czym jest i dlaczego perfumy z jej dodatkiem cieszą się tak dużą popularnością.

Czym charakteryzuje się ambra?

Na samym wstępie należy wyjaśnić czym właściwe jest ambra. To wydzielina pozyskiwana z przewodu pokarmowego kaszalota. Jest to więc składnik pochodzenia zwierzęcego, który w świeżej wersji nie pachnie zbyt przyjemnie. Po wysuszeniu jednak aromat przechodzi totalną metamorfozę i zaskakuje przyjemną wonią. Konsystencją przypomina wosk, jest krucha oraz miękka. Składnik ten powstaje najprawdopodobniej na skutek niestrawności bądź zaparć zwierzęcia.

Perfumy z ambrą charakteryzują się słodko-gorzkim aromatem. Pod względem zapachu, składnik ten można porównać do żywicy bądź intensywnych kadzidełek. Wiele zależy od takie, jakie składniki jej towarzyszą. Jedno jest pewne: ambra wprowadza do całej kompozycji nutkę tajemniczości jak również przyjemnego ciepła. Jej uwodzicielski i kuszący aromat przyczynia się do tego, że przez wielu określana jest mianem afrodyzjaka. Zazwyczaj pełni funkcję utrwalacza i wzmacnia zapach. Dzięki temu składnik ten tak chętnie wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym. Ambra w kompozycjach zapachowych doskonale współgra z akordami wanilii, piżma czy cynamonu.

Należy jednak wspomnieć o tym, że kaszaloty są gatunkiem chronionym. Z tego właśnie względu, coraz częściej odtwarza się aromat ambry z syntetycznych odpowiedników.