Czym jest aromaterapia?

Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem chętnie sięgamy po różnego rodzaju terapie oraz zabiegi lecznicze, które mają nam pomóc w odzyskaniu pełni zdrowia i urody. Wśród wielu pojawiających się możliwości nie sposób nie zauważyć rosnącej popularności aromaterapii. Czym jest i jak może nam pomóc? Sprawdźmy to.

Co to takiego?

Aromaterapia to rodzaj kuracji, w której wykorzystuje się olejki eteryczne a więc koncentraty pochodzące z wyciągów z roślin. Ten rodzaj zabiegów leczniczych znany i stosowany jest od ponad 3000 lat. W aromaterapii olejki służą do wykonywania inhalacji oraz są stosowane na skórę poprzez kąpiele, masaże czy kompresy. Aromaterapia ma szereg zastosowań i może pomóc nam w leczeniu wielu dolegliwości i problemów zdrowotnych. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki rodzaj olejku zastosujemy. Przykładowo, olejek herbaciany działa odkażająco, przeciwgrzybiczo i wykrztuśnie zaś olejek różany uspokaja oraz działa przeciwbólowo.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne możemy stosować na wiele różnych sposobów – łącząc je z gorącą wodą i wdychając opary, korzystając z kominków czy wdychać opary unoszące się z nasączonej chusteczki. Co więcej, mogą być również wykorzystywane w masażach lub dodawane do kąpieli. Czasem wykorzystuje je się również do wykonania leczniczych kompresów. Jak więc widać, olejki eteryczne dają naprawdę wiele możliwości.

Czy aromaterapia jest bezpieczna?

Aromaterapia wykorzystuje naturalne olejki eteryczne, które są wyciągami z roślin. Jest to więc naturalny rodzaj zabiegów, który nie powinien mieć negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Zawsze jednakże musimy pamiętać o tym, aby przestrzegać zaleceń dotyczących dawki olejku, jaką możemy stosować. Niektóre z olejków wyróżniają się bowiem naprawdę silnym działaniem.

Podsumowując, aromaterapia jest ciekawą i skuteczną alternatywą dla stosowania leków i może pomóc nam w łagodzeniu wielu dolegliwości. Pamiętajmy jedynie o tym, że warto stosować sprawdzone olejki eteryczne dobrej jakości oraz poradzić się farmaceuty lub doświadczonej osoby.