Egzotyczne liczi – uciecha nie tylko dla kubków smakowych ale i zmysłu węchu

Podczas ciepłych, letnich dni najchętniej sięgamy po perfumy, które dostarczą nam nutkę orzeźwienia oraz świeżości. Potrzebujemy zapachów lekkich, delikatnych i subtelnych. Często jest tak, że pachnidła orientalne, ciężkie i wyraziste, które są naszymi faworytami, po prostu źle komponują się ze słońcem i wysoką temperaturą. Natomiast aromaty o akordach owocowych, szczególnie tych egzotycznych przywodzą nam na myśl wakacje, plażę i szum morza. Wybierając się do drogerii bądź przeglądając ofertę perfumerii internetowej np. https://esentire.pl z pewnością natkniemy się na mnóstwo perfum właśnie z dodatkiem egzotycznych owoców. W dzisiejszym artykule pod lupę bierzemy liczi.

Co warto wiedzieć o liczi?

Liczi to egzotyczny owoc o ciekawym wyglądzie i znakomitym smaku. Pokryty jest czerwoną skórką z niewielkimi wypustkami. Środek to ciemnobrązowa pestka otoczona słodkim, soczystym oraz aromatycznym miąższem. Ze względu na swoje doskonałe walory smakowe liczi często wykorzystywane jest w kuchni, głównie jako dodatek do ciast, deserów, sałatek a także składnik, z którego można przyrządzić soki bądź napoje.

Aromat liczi w perfumach odtworzony jest za pomocą sztucznych syntetyków. Zapach tego egzotycznego owocu możemy jednak porównać do woni mocno dojrzałych winogron. Wyczuwa się w nim aromaty różane oraz wodne.

Owoc liczi często stosowany jest w perfumach o akordach kwiatowych i wprowadza w nich nutkę świeżości. Często też stanowi dodatek pachnideł kwiatowo-orientalnych, którym nadaje owocowe tchnienie. Liczi świetnie komponuje się także z innymi, słodkimi owocami i idealnie je równoważy oraz łagodzi. Ten smakowity owoc tworzy szczególnie wyjątkową i zaskakującą mieszankę z miodem oraz różą.

Liczi posiada również wiele korzyści zdrowotnych. Zapobiega powstawaniu miażdżycy oraz posiada wysoką zawartość witaminy C. Podnosi odporność, chroni przed różnego rodzaju infekcjami i jest doskonałym wyborem dla osób, które pragną zrzucić parę zbędnych kilogramów – są niskokaloryczne za to posiadają sporo błonnika pokarmowego.