Jak wygląda zawód perfumiarza?

Drogerie czy perfumerie internetowe jak np. https://esentire.pl kuszą nas różnorodnością produktów i pięknymi, eleganckimi flakonami. W poszukiwaniu swojego wymarzonego zapachu często testujemy dziesiątki perfum a i tak ciężko podjąć nam decyzję, który podoba nam się najbardziej. Stworzenie urzekającego i intensywnego aromatu wymaga nie tylko sporej wiedzy ale również świetnie rozwiniętego zmysłu węchu. Dzisiaj zdradzamy, jak wygląda zawód perfumiarza i na czym on dokładnie polega.

Wielu z nas, myli zawód perfumiarza z senselierem. Tymczasem są to dwie różne osoby, które zajmują się całkiem czymś innym. Senselier to inaczej tester zapachu. Wytęża on swój węch by zbadać daną kompozycję i ocenić jej szanse na podbicie rynku i stanie się prawdziwym hitem. Perfumiarz natomiast to osoba, która jest twórcą kompozycji. Dobiera odpowiednie nuty zapachowe i dba o to, by tworzyły one spójną i harmonijną całość. To właśnie perfumiarze muszą starać się, by stworzony przez nich zapach wpisał się w gusta klientów.

Czym powinien wyróżniać się dobry perfumiarz?

Perfumiarze próbują stworzyć idealne pachnidło inspirując się zarówno składnikami naturalnymi jak i syntetykami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że perfumiarze tworzą nie tylko pachnidła ale również zapachy do domu czy samochodu. To oni także pracują nad zapachami, które często czujemy w sklepach w centrach handlowych.

Osoby tworzące kompozycje zapachowe często nie mają wykształcenia biologicznego czy chemicznego. Czasami bardziej liczą się unikalne umiejętności. Ci, którzy chcą zostać perfumiarzami, powinni podjąć trzyletnią naukę, prowadzoną przez firmę Pollena Aroma . Każdego roku kandydaci na perfumiarza uczą się tworzyć kompozycje i dobierać odpowiednie nuty zapachowe.

By zostać dobrym perfumiarzem trzeba przede wszystkim posiadać umiejętność łączenia zapachów a następnie utrwalenia w głowie danej kompozycji. Musi on także idealnie rozpoznawać aromaty i je opisywać.

Jak więc widać, zawód perfumiarza nie należy do łatwych. Czasami potrzeba wiele czasu, prób i błędów by powstało pachnidło, które podbije rynek perfumiarstwa.

Więcej na temat perfum można przeczytać na stronie https://blog.esentire.pl/