Zostań królem balu, czyli dress code gentlemana

Końcówka roku zawsze przynosi nam wiele okazji do świętowania. Rozpoczynamy Bożym Narodzeniem, parę dni później czeka nas bal sylwestrowy, a tuż po nim gorący okres karnawałowy. Warto odpowiednio się do niego przygotować, aby zadawać szyku na każdym przyjęciu. Podpowiadamy o czym każdy mężczyzna pamiętać powinien i o co ewentualnie uzupełnić garderobę, by zawsze wyglądać stosownie.

W czym na bal

Należy pamiętać, że bal jest rodzajem imprezy formalnej, więc obowiązkowy jest strój wieczorowy. Tutaj warto zastanowić się jak bardzo ”poważne” jest przyjęcie, na które się wybieramy, gdyż od tego zależy dobór naszej garderoby. W zależności od okazji będziemy mieli do wyboru garnitur, który jest najmniej oficjalnym strojem wieczorowym, półformalny smoking i najbardziej elegancki ze wszystkich, czyli frak.

Dopasuj strój do okazji

Jeżeli wybierasz się na bal sylwestrowy, a na Twoim zaproszeniu nie znajduje się dopisek ”black tie” lub ”strój wieczorowy”, możesz zdecydować się na klasyczny garnitur. Będzie on wyjątkowo uniwersalnym strojem, który wykorzystasz też na inne okazje (np. śluby, wigilie, egzaminy). W przeciwnym wypadku będzie obowiązywał smoking – bardziej elegancki od garnituru, ale nie tak oficjalny jak frak. Ten ostatni wypada założyć na szczególnie uroczyste przyjęcia.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli szycie na miarę i dobór dodatków

Szycie garniturów na miarę to rozwiązanie, na które warto się zdecydować jeżeli cenisz sobie nie tylko elegancki wygląd, ale też wygodę. Nie ma nic gorszego niż niedopasowany smoking, w którym musisz męczyć się całą noc. Dobry krawiec tak skroi Twój garnitur, czy frak, że będziesz wyglądał świetnie, a przy okazji żaden z elementów kompletu nie będzie krępował ruchów. Co więcej, będziesz mieć pewność co do jakości materiału, z którego kostium zostanie wykonany.

Prócz dopasowania stroju do okazji ważny jest również dobór akcesoriów, od poszetki aż po obuwie. Obowiązuje kilka prostych do zapamiętania zasad męskiego dress codu. O ile do garnituru możemy założyć np. jasno błękitną koszulę i pasującą poszetkę, tak smoking nie pozwala nam na szaleństwa. Obowiązuje biała, gładka koszula z krytą plisą i jedwabna, czarna muszka. Elementem obowiązkowym we fraku jest biała koszula, kamizelka z białej, pikowanej bawełny, zakładamy również białą muszkę. Do garnituru założymy półbuty na cienkiej podeszwie, do smokingu czarne, gładkie oxfordy, natomiast do fraka czarne lakierki. Warto pamiętać, że obowiązkowym elementem są tutaj również czarne długie skarpetki, które mogą wydawać się niepozornym elementem, jednak dopełnią cały elegancki strój.

Stosując się do kilku powyższych rad, możesz mieć pewność, że zadasz szyku na każdym balu.